Klub mladých filatelistů Fero Horniaka Znojmo
Jenda Regula dobývá Evropu exponátem Cesta do Evropy
Pouhé čtyři měsíce nás dělí od vstupu do Evropské unie. Někdo se ho obává, další se naopak těší, a jen stěží si někdo myslí, že cesta do sjednocené Evropy bude jednoduchá. Mnozí ani netuší, kdy vše vlastně začalo. A právě tuto kapitolu novodobé historie zpracoval Znojmák Jenda Regula ve svém filatelistickém exponátu, který příznačně nazval Cesta do Evropy.
Člen Klubu mladých filatelistů Fero Horniaka při DDM Znojmo si námět sám nevymyslel. "V roce 2001 bylo na filatelistické olympiádě vyhlášeno téma Co přineslo dvacáté století. Já si tehdy připravil dvoustránkový exponát. Paradoxně jsem se s ním ale z krajského kola dál neprobojoval," vzpomíná Jenda na začátky.
Tehdy ještě žák základní školy využil téma olympiády za základ další práce. Čerpal z publikací Ministerstva zahraničních věcí i z různých časopisů. Ze získaných údajů postupně vznikala kostra budoucího exponátu. Začíná mytologickou Európou unesenou Diem v podobě býka, jež dala jméno celému kontinentu. Následují světci - patroni Evropy. Nechybějí sv. Cyril a sv. Metoděj, český král Jiří z Poděbrad či učitel národů Jan Ámos Komenský, který se rovněž zabýval myšlenkou míru na evropském kontinentě. Nelze vynechat ani Winstona Churchilla, jenž v Curychu vyzval evropské státy, aby se nechaly vést rozumem a založily společnou evropskou rodinu. Na tento podnět vznikla roku 1949 Rada Evropy, která má dnes více než 40 členských zemí.
SPOLEČNÉ EVROPSKÉ MOTIVY VZNIKLY V POLOVINĚ 50. LET
První poštovní známky Evropy se společným motivem a provedením se poprvé objevily v roce 1956, kdy šest států (Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo a Nizozemsko) podepsalo smlouvu Evropského společenství uhlí a oceli. O rok později byly v Římě sepsány smlouvy zakládající Evropské hospodářské společenství s cílem silného průmyslu i zemědělství. Od třiasedmdesátého postupně přistupovaly další státy. Zatím posledními členy Evropské unie se roku 1995 staly Rakousko, Finsko a švédsko. A 1. května 2004 tam vstoupíme i my.
Unie má nejen společnou menu, ale i hymnu. Tou je Beethovenova 9. symfonie, zvaná Óda na radost. Kostra Jendova exponátu se mnohokráte pozměnila, než ho mohl přihlásit na výstavu. Tou první byla v roce 2002 v Roudnici nad Labem, kde byl exponát ohodnocen na velkou stříbrnou medaili. Následovala českoněmecká výstava v Jihlavě Ostropa 2003, odkud Jenda rovněž odejel s velkou stříbrnou medailí (mimochodem, jednalo se o třetí nejvyšší ocenění mládežníků). A v červnu se již podíval za hranice, kde na mezinárodní výstavě visegrádské čtyřky v Nitře opět obdržel velkou stříbrnou. "V květnu bude Jenda vystavovat na Övebria 2004 v rakouském Klosterneuburgu. Také se chystá na národní výstavu ve Žďáru nad Sázavou, která je kvalifikační na evropskou výstavu Brno 2005," upozorňuje vedoucí kroužku mladých filatelistů Stanislav Dušek.
JENDA NENÍ JEDINÝM VYSTAVUJÍCÍM ZNOJMÁKEM
Práce jeho kamarádů rovněž získávají ve filatelistickém světě jméno. Jirka Dvořák připravil disketu nazvanou FilTest2000. Disketa obsahuje testy znalostí od předznámkového období až po současnost. Kromě naší i světové poštovní historie tam zařadil i různé filatelistické zajímavosti. Poprvé se s ní představil na Celostátní výstavě poštovních známek s mezinárodní účastí Brno 2000, kde ve třídě filatelistické literatury získal pozlacenou medaili. Než svou práci o rok později poslal do Kodaně na světovou výstavu Hafnia 01, musel ji přeložit do angličtiny. V Dánsku disketu ocenili bronzem. Velkou stříbrnou medaili obdržel Jirkův FilTest2000 - tentokrát ve španělštině - na Světové filatelistické výstavě mládeže Espaňa 2002 v Salamance. V Jihlavě na Ostropě získal velkou stříbrnou a v Nitře stříbrnou medaili. Dalším želízkem v ohni Znojemských je Jakub Macoun, jenž si všímá současné poštovní historie.
Jeho exponát Cenné nálepky APOST České pošty, vytvořený s pomocí S. Duška, je první mládežnickou prací, která se touto problematikou zabývá. Jakub ho poprvé představil v roce 1999 na Celostátní výstavě poštovních známek mladých filatelistů ve Svitavách, kde získal postříbřenou medaili. O půl roku později si z Brna odvezl medaili stříbrnou. Tím se mu - podobně jako Jirkovi - otevřela cesta do zahraničí. V říjnu 2001 převzal Jakub jako jediný z osmatřiceti mládežníků na republikové filatelistické výstavě s mezinárodní účastí v Žilině nejen velkou stříbrnou medaili, ale i velkou cenu v podobě poháru, kterou udělila jury. V Salamance byl tento exponát oceněn postříbřenou medailí a v Jihlavě velkou pozlacenou. .To je nejvyšší ocenění, jaké může mládežnický exponát získat," upřesňuje S. Dušek. Jakubovy Cenné nálepky viděli i v Nitře, kde získal velkou stříbrnou. Díky úspěchům byl Jakub jmenován do čtyřčlenné mládežnické delegace, která se v září účastnila Evropského setkání mladých filatelistů v rakouském Grazu. .Tento exponát byl nominován na světovou výstavu Singapore 2004. Poprvé náš člen bude vystavovat mimo Evropu," neskrývá radost vedoucí kroužku Stanislav Dušek.
-MEM-Klub mladých filatelistů Fero Horniaka Znojmo © 2002-2024.