Klub mladých filatelistů Fero Horniaka Znojmo  

pro zvětšení a zobrazení popisku klikněte

JAKUBA MACOUNA OCENIL SÁM LUDVÍK PYTLÍČEK

Klub mladých filatelistů Fero Horniaka Znojmo při Domě dětí a mládeže ve Znojmě, vedený Stanislavem Duškem, je v republice dobře znám. Jeho členové již řadu let získávají přední místa na filatelistických olympiádách. A v poslední době se rovněž prosazují na výstavách. Exponáty Jirky Dvořáka a Jakuba Macouna prošly úspěšně i světovými výstavami. Materiál určený pro filatelistickou výstavu nemusí nutně obsahovat poštovní známky. V třídě filatelistické literatury se s nimi nesetkáme vůbec. A protože moderní literatura má různé podoby, připravil Jirka Dvořák disketu nazvanou FilTest2000. Kromě naší i světové poštovní historie tam zařadil také různé filatelistické zajímavosti. Poprvé se s ní představil na Celostátní výstavě poštovních známek s mezinárodní účastí BRNO 2000, kde získal pozlacenou medaili. V třídě filatelistické literatury přitom soutěžil jako jediný junior mezi dospělými ze sedmi států. V té době mu bylo 18 let. Další pozlacenou medaili převzal na výstavě v Příbrami. Než svou disketu o rok později poslal do Kodaně na Světovou výstavu poštovních známek HAFNIA 01, musel ji přeložit do angličtiny. V Dánsku ji ocenili bronzem. Velkou stříbrnou medaili obdržel Jirkův FilTest2000 na Světové filatelistické výstavě mládeže v Salamance. Mezinárodními oceněními se rovněž může pochlubit o čtyři roky mladší Jakub Macoun. Česká pošta přistoupila v polovině roku 1994 razantním způsobem k automatizaci provozu. Tento projekt spočívá v masovém nasazení elektronických přepážkových terminálů a nese název APOST. Cenné nálepky na poštovních zásilkách jsou jasně viditelným znakem této automatizace. A právě tuto kapitolu poštovní historie zpracovává exponát Cenné nálepky APOST České pošty, vytvořený s pomocí S. Duška.

Zároveň se jedná o první mládežnický exponát v ČR, který se touto problematikou zabývá. Autor ho poprvé představil v roce 1999 na Celostátní výstavě poštovních známek mladých filatelistů, kde získal postříbřenou medaili. O půl roku později si z Brna odvezl medaili stříbrnou. Tím se mu otevřela cesta do zahraničí. V říjnu 2001 se v Žilině chystala republiková filatelistická výstava s mezinárodní účastí. Jakub jako jediný z osmatřiceti mládežníků pak převzal nejen velkou stříbrnou medaili, ale i velkou cenu. V Žilině představil výběr rarit československých známek také náš přední sběratel Ludvík Pytlíček. Ani on nepřehlédl Jakubův exponát. "S podobnou prací jsem se dosud nesetkal. Velmi mne zaujalo dobré zpracování atypického tématu, které si patnáctiletý chlapec vybral. Zatím má sice jen dva výstavní rámy, které přitom nebude problém rozšířit. Jsem přesvědčen, že by se jeho exponát mohl časem směle představit i na světové výstavě," zhodnotila Jakuba Macouna legenda české filatelistiky.

Loni se Jakubovy cenné nálepky objevily na světové výstavě ve španělské Salamance. Jury je

ocenila postříbřenou medailí. Podle bodového hodnocení skončila ČR na 14. místě ze čtyřiceti zemí. "I ve srovnání s dalšími zeměmi je to jeden z nejlepších výsledků, kterých v posledních letech česká mládežnická filatelie dosáhla," uvedl ing. Lumír Brendl, koordinátor FIP pro tuto výstavu. Jirka a Jakub zůstávají samozřejmě věrni i našim filatelistům a zájemcům. "Od čtvrtka do neděle se v kulturním domě v Jihlavě koná společná Českoněmecká výstava známek," říká S. Dušek. Znojmáci přitom mají ještě jedno želízko v jihlavském ohni. Čtvrtým vystavovatelem však není mládežník, nýbrž vedoucí jejich klubu Stanislav Dušek, jenž v minulých dnech vytvořil úplně nový exponát. Pořadatelé připravili novou experimentální otevřenou třídu, kde na výstavních rámech může být až 50% nefilatelistického materiálu. A právě tam zaslal S. Dušek exponát, věnovaný patronu Klubu mladých filatelistů, který je nazván Fero Horniak - grafik a rytec.

-FR-
 

Klub mladých filatelistů Fero Horniaka Znojmo © 2002-2024.